Odporúčania pri ceste do zahraničia v súvislosti s vírusom 2019-nCoV

Autor: Administrátor
Dátum uverejnenia: 03.03.2020


V nadväznosti na aktuálnu situáciu so šírením koronavírusu – 2019-nCoV Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne upozorňuje študentov a zamestnancov, ktorí absolvujú mobilitu, stáž alebo pracovnú cestu do zahraničia, aby zvýšili opatrnosť a dbali na dodržiavanie nasledovných krokov:

 • klásť dôraz na zvýšenú hygienu,
 • zabezpečiť si adekvátne cestovné poistenie,
 • rezervovať si cestovný doklad a ubytovanie s možnosťou storna služieb,
 • registrovať sa na stránke MZV a európskych záležitostí: formulár.

Zároveň odporúčame zvážiť cestu do krajín s výskytom vírusu 2019-nCoV, prípadne zmeniť cieľovú krajinu, ak je to možné.V prípade, že študenti alebo zamestnanci univerzity boli a vrátili sa z oblastí, kde sa potvrdil výskyt koronavírusu, musia takéto osoby v najbližších 14 dňoch od návratu kontrolovať svoj zdravotný stav.


V prípade, že sa u ktorejkoľvek osoby, ktorá sa nachádzala v oblastiach, kde sa vírus vyskytol, objavia vyššie uvedené symptómy za obdobie 14 dní, a to najmä zvýšená teplota, kašeľ, bolesti v hrdle musí:
 • ostať doma, nechodiť priamo k lekárovi, kontaktovať lekára telefonicky, popísať mu symptómy a riadiť sa jeho príkazmi,
 • v prípade, že lekár na základe popísaných symptómov rozhodne, že daná osoba musí byť hospitalizovaná, pošle lekár pre danú osobu špeciálnu sanitku. Každopádne nesmie takáto osoba chodiť na pohotovosť alebo na infekčné oddelenie,
 • v prípade, že symptómy nebudú ťažké, môže obvodný lekár rozhodnúť, že osoba ostane v domácej karanténe,
 • v prípade, že sa vyskytne podozrenie u študenta bývajúceho na internáte, je potrebné postupovať obdobne.

Pre vysoké školy, študentské domovy a internáty ministerstvo školstva odporúča dodržiavať všeobecné preventívne ochranné opatrenia: 
 • pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu. Nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami,
 • pri kašľaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša,
 • vyvarovať sa úzkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť.

Zároveň by sme chceli na Vás apelovať k zodpovednému správaniu k sebe i Vášmu okoliu  - spolužiakom, pedagógom, rodinným príslušníkom. Ak sa u Vás vyskytnú príznaky ochorenia, kontaktujte svojho obvodného lekára.


Súčasne žiadame vysokoškolských pedagógov o toleranciu v súvislosti s vymeškaním vyučovacieho procesu u študentov na základe potvrdenia, resp. odporučenia lekára.

Užitočné kontakty:
Úrad verejného zdravotníctva SR - 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk
Ministerstvo zdravotníctva SR
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Úrad verejného zdravotníctva SR
WHO – Svetová zdravotnícka organizácia

Návrat na aktuality
AIS E-learning Webmail Kontakty Strava
Kalendár podujatí
uplynulé September - 2020 nasledovné
Po Ut St Št Pi So Ne
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30