Projekty riešené v roku 2024

Kvantifikácia socio-ekonomických ukazovateľov a efektov v riadení zdravotnej a sociálnej politiky marginalizovaných komunít

Grantová agentúra: APVV
Evidenčné číslo projektu: APVV-23-0319
Doba riešenia projektu: 2024 - 2027
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: prof. PhDr. Zoltán Rózsa, PhD. – FSEV ako spoluriešiteľ

Anotácia projektu: Úroveň zdravia v krajinách EÚ sa v posledných rokoch neustále zlepšuje. Predlžuje sa dĺžka života v krajinách, pričom medzi krajinami, ako aj vo vnútri krajín sa neustále prehlbujú rozdiely v oblasti zdravia. Slovensko je jednou z krajín výrazne zaťažených problémom nerovnosti v oblasti zdravia, týkajúceho sa predovš etkým minoritných skupín obyvateľov žijúcich v oblastiach s koncentrovanou chudobou. Aj napriek snahám inštitúcií riešiť tento problém doposiaľ neexistuje na Slovensku komplexná analýza, ktorá by explicitne kvantifikovala zdravie a jeho signifikantné determinanty obyvateľov v segregovaných a marginalizovaných komunitách s dopadmi na tvorbu politík. Hlavným cieľom projektu je na základe výsledkov zrealizovaného primárneho výskumu navrhnúť komplexný viacdimenzionálny systém umožňujúci kvantifikáciu vývoja metrík natality, morbidity a mortality v segregovaných a marginalizovaných komunitách a definovať ich význam v stabilizačných a regulačných mechanizmoch zdravotnej a sociálnej politiky Slovenska. Návrh koncepcií a politík v oblasti zdravotno-sociálnej bude vychádzať z komplexnosti a vzájomnej prepojenosti príčin súčasného stavu a systematického riešenia viacerých vzájomne prepojených problémov a kvantifikácie viacdimenzionálnych kauzálnych súvislostí determinantov zdravia. Bez ich pochopenia, dôkladných analýz umožňujúcich realizáciu kvantitatívnych a kvalitatívnych analýz, ich prepojenia s doterajšou štátnou sociálnou a zdravotnou politikou a jej stratégiami nie je možné riešiť stále viac gradujúce urgentné problémy zdravia obyvateľov segregovaných a marginalizovaných komunít, ktoré majú výrazný negatívny vplyv aj na majoritnú populáciu Slovenska.

Aplikácia princípov cirkulárnej ekonomiky do tvorby circular business modelov vo výrobných a nevýrobných sektoroch v podmienkach Slovenska a tvorba nových výkonnostných metrík na identifikáciu a kvantifikáciu efektov cirkulárnej ekonomiky

Grantová agentúra: APVV
Evidenčné číslo projektu: APVV-23-0562 
Doba riešenia projektu: 2024 - 2027
Zodpovedný riešiteľ: prof. PhDr. Zoltán Rózsa, PhD.

Anotácia projektu: Hlavným cieľom projektu je vytvorenie inovačných kompozitných modelov na kvantifikáciu a hodnotenie potenciálu rozvoja obehovej ekonomiky prostredníctvom circular business modelov vo vybraných výrobných a nevýrobných sektoroch v podmienkach Slovenska. Circular business modely môžu byť účinným nástrojom na riešenie pretrvávajúcich ekologických problémov. Aj keď záujem o potenciál circular business modelov silne narastá, doposiaľ sú nedostatočne preskúmané prepojenia medzi organizačnými rozmermi firiem a inovačnými procesmi business modelov. Výsledky projektu umožnia vytvorenie podporného mechanizmu pre efektívnejšiu implementáciu princípov cirkulárnej ekonomiky do procesov riadenia firiem vo vybraných sektoroch a identifikovať najdôležitejšie faktory ich účinného rozvoja, bariéry, ako aj potenciálne ekonomické aj neekonomické efekty a optimálne spôsoby ich kvantifikácie.

Výskum kľúčových determinantov ľudského kapitálu a ekonomického rastu v podmienkach rozvoja digitálnej ekonomiky

Grantová agentúra: VEGA
Evidenčné číslo projektu: 1/0448/24
Doba riešenia projektu: 2024 - 2026
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Jana 
Masárová, PhD.

Anotácia projektu: Vedecký projekt je reflexiou na aktuálne trendy a potreby rozvoja digitálnej ekonomiky, ktorá prebieha v rámci stále aktuálnej koncepcie priemyslu 4.0. Digitálna ekonomika kladie stále vyššie nároky na kvalitu ľudského kapitálu, ktorú indikujú vedomosti, zručnosti a kompetencie zamestnancov. Uspokojenie nárokov na kvalitu ľudského kapitálu vyžaduje investície do formálneho, neformálneho vzdelávania a učenia sa. Investície do rozvoja ľudského kapitálu ovplyvňujú ekonomický rast, ktorý je jeden z hlavných ukazovateľov vyspelosti spoločnosti a je podmienený inovačnou výkonnosťou a konkurencieschopnosťou ekonomiky. Cieľom projektu je na základe zhodnotenia vývoja kľúčových faktorov prispievajúcich k rozvoju ľudského kapitálu navrhnúť vlastný index hodnotenia kvality ľudského kapitálu a s cieľom komplexnejšieho zhodnotenia jeho kvality a vplyvu na ekonomický rast a konkurencieschopnosť v prostredí digitálnej ekonomiky.

Právne, ekonomické a etické limity a výzvy umelej inteligencie pri riadení ľudských zdrojov

Grantová agentúra: VEGA
Evidenčné číslo projektu:  1/0369/24
Doba riešenia projektu: 2024 - 2026
Zodpovedný riešiteľ: 
JUDr. Andrej Poruban, PhD.

Anotácia projektu: Projekt vstupuje do takmer neprebádaných vôd novodobého fenoménu umelej inteligencie, ktorej systémy sa čoraz viac presadzujú v rôznych oblastiach vrátane riadenia ľudských zdrojov. Hlavnou zložkou výskumných aktivít je prísne vedecký pohľad na aktuálny stav problematiky v kontexte existujúcej právnej úpravy i regulácie pro futuro. Východiskom sú riziká a nové príležitosti, ktoré prináša automatizácia, najmä pri prijímaní osôb, prideľovaní úloh, rozhodovaní o povýšení či skončení pracovného pomeru. Systémy umelej inteligencie sa tiež používajú na monitorovanie a hodnotenie pracovného výkonu a spracúvajú obrovské množstvo osobných údajov. Je preto užitočné zamerať sa na ich vývoj a aplikáciu v rámci personálneho manažmentu. Výsledky projektu môžu viesť k zlepšeniu postavenia osobitnej skupiny dotknutých osôb, ktorými sú zamestnanci, pretože zložité algoritmy sú vo významnej miere spôsobilé negatívne ovplyvňovať ich živobytie a kariéru.

Smart riešenia a ich vplyv na sociálno-ekonomický rozvoj regiónov v kontexte Agendy 2030

Grantová agentúra: VEGA
Evidenčné číslo projektu: 1/0396/23
Doba riešenia projektu: 2023 - 2025
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Eva Ivanová, CSc.
Anotácia projektu: Vedecký projekt reaguje na aktuálne trendy spoločenskej potreby a výziev týkajúcich sa sociálno-ekonomického rozvoja regiónov, a to identifikovaním miery zapojenia týchto jednotiek do konceptu Smart region v nadväznosti na zámery programu Agenda 2030. Pre tieto výzvy a zámery je spoločným menovateľom udržateľný rozvoj, ktorý je hnacou silou sociálno-ekonomickej transformácie regiónov v kontexte regionálnej politiky EÚ. Cieľom projektu je analýza úrovne implementácie konceptu Smart region a jeho dopad na sociálno-ekonomický rozvoj regiónov a hodnotenie plnenia cieľov Agendy 2030 na regionálnej úrovni. Výskumné aktivity budú smerovať nie len k identifikácii miery zapojenia, ale i k identifikácii bariér a potrieb vzťahujúcich sa na problematiku implementácie a rozvoja smart konceptu a programu udržateľného rozvoja vo vybraných regiónoch EÚ. Východisko budú tvoriť sekundárne dáta získané z dostupných národných a európskych databáz a údaje získané na základe vlastného empirického výskumu. 

Ekonomické aspekty emigrácie absolventov vysokých škôl v zdravotníckych odboroch v kontexte udržateľnosti personálneho zabezpečenia zdravotníckych zariadení v SR

Grantová agentúra: VEGA
Evidenčné číslo projektu: 1/0691/22
Doba riešenia projektu: 2022 - 2024
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Magdaléna Tupá, PhD.
Anotácia projektu: V podmienkach zvyšovania strednej dĺžky života obyvateľstva, rozširovania rozsahu zdravotnej starostlivosti a voľného pohybu pracovnej sily v rámci EÚ dochádza k prehlbovaniu nerovnováhy na trhu práce v odvetví zdravotníctva. Súčasťou predloženej výskumnej úlohy je skúmať ekonomické aspekty emigrácie absolventov vysokých škôl v odbore medicína a ošetrovateľstvo za prácou do zahraničia v kontexte udržateľnosti personálneho zabezpečenia zdravotníckych zariadení kvalifikovanou pracovnou silou. Výsledkom bude určenie a hodnotenie ekonomických vplyvov skúmaného javu na efektivitu vynakladania verejných výdavkov na vzdelávanie, podporu programov za účelom stabilizovania tejto pracovnej sily na trhu práce SR, podporu programov zameraných na návratovú migráciu a iné. Identifikácia závislosti pracovnej sily na dostupnosti či kvalite poskytovania zdravotnej starostlivosti umožní poukázať na stratené produktívne roky (pridanú hodnotu) v dôsledku odvrátiteľných úmrtí a nízky počet rokov prežitých v zdraví u občanov SR.

Výskum eko-inovačného potenciálu malých a stredných podnikov v kontexte trvalo udržateľného rozvoja

Grantová agentúra: VEGA
Evidenčné číslo projektu: 1/0364/22
Doba riešenia projektu: 2022 - 2024
Zodpovedný riešiteľ: doc. PhDr. Zoltán Rózsa, PhD.
Anotácia projektu: Napriek tomu, že žijeme v dobe bezprecedentného rozvoja informačných a komunikačných technológií, súčasné poznanie inovačných aktivít malých a stredných podnikov (MSP) v kontexte trvalej environmentálnej, sociálnej a ekonomickej udržateľnosti možno stále považovať za nepostačujúce. Existuje viacero dôvodov pre spochybnenie relevantnosti tradičných údajov a prístupov MSP ku trvalej udržateľnosti. Predovšetkým či a do akej miery postupy trvalo udržateľného rozvoja vedú k získaniu konkurenčnej výhody. Súčasné údaje o tom ako MSP implementujú svoje obchodné modely do budovania trvalej udržateľnosti absentujú. Využitie nových a konvenčných údajov, ako aj ich vzájomné prepojenie, môže byť užitočným nástrojom pre vyplnenie medzery v súčasnom poznaní inovačného potenciálu MSP ako nástroja determinujúceho trvalú udržateľnosť. Cieľom projektu je vytvorenie a implementácia konzistentnej metodiky na kvantifikáciu determinantov udržateľného rastu MSP v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4).

Rozvoj ľudských zdrojov v malých a stredných podnikoch v kontexte výziev 21. storočia

Grantová agentúra: VEGA
Evidenčné číslo projektu: 1/0718/22
Doba riešenia projektu: 2022 - 2024
Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Katarína Havierniková, PhD.
Anotácia projektu: Hlavným vedeckým cieľom projektu je zhodnotiť vplyv celosvetovej pandémie v súvislosti so šírením infekčného ochorenia COVID 19, na úroveň rozvoja ľudských zdrojov v malých a stredných podnikoch. Predmetom skúmania budú malé a stredné podniky pôsobiace v Slovenskej republike. Úlohy potrebné pre dosiahnutie vedeckého cieľa:

  • Zhodnotiť súčasný stav riešenej problematiky na základe literárnej rešerše domácej a zahraničnej literatúry.
  • Analyzovať opatrenia a ekonomické balíčky použité v Slovenskej republike v čase pandémie COVID-19 so zameraním sa na malé a stredné podniky.
  • Zistiť a zhodnotiť, ako pandémia ovplyvnila možnosti rozvoja ľudských zdrojov v malých a stredných podnikoch v Slovenskej republike.
  • Zistiť ako reagovali zamestnanci v malých a stredných podnikoch na riadenie výkonnosti, školenia a rozvoj zamestnancov a spôsoby odmeňovania v čase pandémie.
  • Zistiť aké praktiky v oblasti riadenia rozvoja ľudských zdrojov sú účinné pri podpore zamestnancov pri práci vo virtuálnom prostredí a udržiavaní rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom.
  • Zistiť, ktoré postupy v oblasti riadenia rozvoja ľudských zdrojov v čase pandémie pozitívne ovplyvnili výkonnosť, konkurencieschopnosť a inovácie v malých a stredných podnikoch.

Nastavenie procesov personálneho riadenia v nemocniciach a jeho vplyv na migráciu lekárov a sestier za prácou do zahraničia

Grantová agentúra: APVV
Evidenčné číslo projektu: APVV-19-0579
Doba riešenia projektu: 2020 - 2024
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Magdaléna Tupá, PhD.
Anotácia projektu: Predkladaný projekt sústredí svoju pozornosť na analýzu, skúmanie a hodnotenie nastavenia procesov personálneho riadenia v štátnych a súkromných nemocniciach na Slovensku a hľadaním tých jeho prvkov, ktoré sa stávajú push faktormi emigrácie lekárov a sestier. Prebiehajúce procesy integrácie a formovanie európskeho trhu práce pracovnú migráciu ešte viac posilňujú. Konkurenčný boj o kvalifikovanú pracovnú silu v systémoch zdravotníctva neustále silnie, čo podnecuje migračné pohyby kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov za prácou do zahraničia. To negatívne pôsobí na stav a udržateľnosť personálneho zabezpečenia systému zdravotníctva potrebnou pracovnou silou. Nie je teda možné naplniť hlavný cieľ personálneho riadenia - zabezpečiť zdravotnícke zariadenia pracovnou silou s potrebnou kvalifikáciou v správnom čase a na správnom mieste. Ďalšou nemenej dôležitou výskumnou otázkou je, či emigrácia lekárov a sestier je skutočne až takým negatívnym javom ako sa na prvý pohľad zdá. Rozvoj kompetencií, permanentné vzdelávanie a získanie know-how je pre vysoko kvalifikovaných pracovníkov rozhodujúce. Preto je dôležité správne nastavenie podmienok a pravidiel návratovej migrácie. Projekt posúva poznanie dôsledkov v danej oblasti prostredníctvom implementácie metód vyššej štatistiky (regresná, korelačná analýza), ale aj nových modelov flow-funds, metódy sieťovej analýzy, empirická analýza na základe VAR modelu. Ďalším signifikantným prínosom je vypracovanie empirickej analýzy ekonomického poradia determinantov úniku zdravotníckych pracovníkov zo SR do krajín EÚ pomocou metód maximálnej vierohodnosti. V projekte sa určí a bude testovať účinnosť nástrojov k riadeniu migračných tokov lekárov a sestier zo Slovenska na základe dát získaných v terénnom výskume, prostredníctvom pozorovania a dotazníka vlastnej konštrukcie.

Challenges from the pandemics: adult learning in Romania and Slovakia - AdultLearningROSK

Grantová agentúra: European Social Fund Plus
Evidenčné číslo projektu: SOCPL 101051925/2021
Doba riešenia projektu: 2022 - 2024
Zodpovedný riešiteľ: doc. PhDr. Zoltán Rózsa, PhD.
Anotácia projektu: Projekt, ktorého cieľom je vybaviť sociálnych partnerov z Rumunska a Slovenska nástrojmi na ďalšie riešenie meniaceho sa dopytu po zručnostiach vyvolaného transformáciou a digitalizáciou práce, nástrojmi na ďalšie zlepšenie účasti na vzdelávaní dospelých, získavanie zručností a budovanie kapacít sociálnych partnerov v súlade s EÚ, prispieva k podpore sociálneho dialógu na medziodvetvovej úrovni a rozvíja európsky sociálny dialóg.Hoci je celková téma celoživotného vzdelávania veľmi komplexná, cieľom projektu je zamerať sa na tri perspektívy ako hlavné stavebné kamene pre ďalší rozvoj na národnej úrovni:

  • pochopiť súčasné prekážky a podnety zamestnancov v súvislosti s celoživotným vzdelávaním, aby bolo možné ďalej rozvíjať riešenia zamerané na človeka,
  • zmapovať súčasný národný rámec celoživotného vzdelávania riadený zamestnávateľmi v RO a SK
  • certifikácia, akreditácia, profesijné normy atď. s cieľom identifikovať body zlomu, v ktorých by sociálni partneri mohli priniesť svoj vlastný významný príspevok,
  • učiť sa od krajín EÚ, ktoré dosahujú najlepšie výsledky v oblasti účasti dospelých na celoživotnom vzdelávaní,
  • iniciovať národný medzisektorový sociálny dialóg na základe zistení z uvedených bodov s cieľom poskytnúť spoločné riešenia,
  • vytvoriť experimentálne medzisektorové učebné plány pre vysokoškolské odborné štúdium v oblasti digitálnych technológií a technologickej oblasti s cieľom poskytnúť viac príležitostí na získanie mikrokreditov.

Stratégia rozvoja železničnej dopravy Slovenskej republiky do roku 2030

Grantová agentúra: APVV
Evidenčné číslo projektu: APVV-22-0524
Doba riešenia projektu: 2023 - 2026
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: doc. PhDr. Zoltán Rózsa, PhD. – FSEV ako spoluriešiteľ
Anotácia projektu: V súčasnej dobe prechádza Slovenská republika procesom novelizácií zákonov a vyhlášok, ktorých cieľom, alebo súčasťou je bezbariérovosť, mobilita a prístupnosť budov a verejných priestranstiev. Tieto procesy sa dotýkajú všetkých rezortov a centrálnych orgánov štátnej správy, nakoľko ide o proces nastavenia legislatívy, nástrojov a financovania, systémov monitoringu a kontroly. Zosúladenie materiálov národného, rezortného aj nadnárodného dopadu je nevyhnutné a práve súčasná doba je aktuálna pre nastavenie tak dôležitej oblasti verejného záujmu, akou je železničná doprava. A toto je predpokladom pre nastavenie systému železničnej dopravy nielen pre krátkodobý horizont, ale najmenej pre strednodobé ciele a stratégiu s výhľadom do roku 2050. Všetky tieto procesy a postupy sú v súlade s materiálmi Vlády SR a opatreniami EÚ. Keďže Slovensko je súčasťou medzinárodnej železničnej siete, nastavenia, zosúladenia, príprava a prijatie zosúladených predpisov, zákonov a ďalších opatrení má priamy dopad na medzinárodnú železničnú osobnú dopravu. Základným cieľom projektu je vytvorenie systému pre bezpečnú a udržateľnú dopravu pre každého cestujúceho s dôrazom na prepravu cestujúcich s obmedzenou mobilitou a s obmedzeným prístupom k informáciám. Železničná doprava je oblasťou, ktorá prepraví za rok mnohonásobne vyšší počet cestujúcich, než je obyvateľov Slovenska. Cieľovou skupinou sú cestujúci s obmedzenou mobilitou a s obmedzeným prístupom k informáciám (1,2 miliónov obyvateľov v SR). Postupy, ktoré volíme pre dosiahnutie cieľov, výstupov a nastavenie projektu vychádzajú zo základných faktorov železničných spoločností, ktorých činnosť ovplyvňuje nielen infraštruktúru, ale aj prevádzku osobnej dopravy. Nastavenie projektu bude vychádzať zo súčasného aktuálneho prostredia zmien v oblasti bezbariérovosti, nakoľko SR prechádza zásadnými zmenami v tejto oblasti verejného záujmu.

Uplatňovanie koncepcie TBL v kontexte riadenia zelených startupov

Grantová agentúra: APVV
Evidenčné číslo projektu: SK-PL-23-0065
Doba riešenia projektu: 2024 - 2025
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: doc. Ing. Katarína Havierniková, PhD.
Anotácia projektu: Na základe systematického prehľadu literatúry navrhovaný výskumný projekt vypĺňa teoretické a praktické medzery, nakoľko stále chýba tento druh prieskumu a podniky potrebujú pragmatický model implementácie TBL v riadení zelených (environmentálnych) startup-ov. Podľa paradigmy TBL by sa riadenie podniku malo merať v troch oblastiach, t. j. ekonomickej, environmentálnej kvalite a sociálnej spravodlivosti (Elkington 1998). TBL priamo súvisí s udržateľnosťou, ktorá je širším pojmom a zahŕňa napríklad koncepty sociálnej zodpovednosti podnikov, environmentálnej udržateľnosti alebo kvality života atď. TBL predstavuje na rozdiel od udržateľnosti ucelenú konštrukciu pozostávajúcu z troch línií (ekonomická, sociálna, environmentálna). Výskum sa uskutoční medzi začínajúcimi podnikmi pôsobiacimi v poľsko-slovenskom regióne. Vzhľadom na to, že v literatúre chýba jednotná definícia startupu, tento výskum v súlade s teóriou Blanka a Reisseho predpokladá, že za startup-y budú považované spoločnosti, ktoré pôsobia najviac dva roky, ponúkajú inovatívne riešenia a snažia sa o škálovateľný a replikovateľný obchodný model. Po vypracovaní prieskumného dotazníka sa uskutoční diagnostický prieskum s využitím metódy prieskumu a techniky elektronického prieskumu CSAQ s cieľom kvantitatívne overiť výskumný model.

Vplyv praktík riadenia ľudských zdrojov na výkonnosť organizácií 

Grantová agentúra: ESG
Evidenčné číslo projektu: D03_2024
Doba riešenia projektu: 2024-2026
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: Ing. Samuel Body

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacero vedeckých štúdií zameriavalo na skúmanie vplyvu riadenia ľudských zdrojov na výkonnosť organizácií. Výsledkom je pozitívny vzťah. Medzi autormi však nie je zhoda ako merať praktiky riadenia ľudských zdrojov (kritériá) a zároveň používali rozličné indikátory merania výkonnosti organizácií. Svoju pozornosť sústredili na obchodné spoločnosti. Skúmanie je potrebné rozšíriť zo štandardného súboru praktík personálneho riadenia o pridanú hodnotu riadenia ľudských zdrojov, ktoré zohráva zásadnú rolu pri napĺňaní poslania, stratégie a cieľov organizácie. Rovnako by bolo vhodné rozšíriť skúmanie na organizácie s inovačným potenciálom.  

Na účely riešenia stanoveného výskumného problému a testovania hypotéz budú použité viaceré štatistické metódy. Uskutoční sa kvantitatívny výskum, primárne dáta budú získané prostredníctvom dotazníkového zisťovania formou štandardizovaných dotazníkov. Na spracovanie dát bude využitý rad matematicko-štatistických metód: deskriptívna štatistika, zisťovanie normality rozdelenia dát (histogram, Shapiro-Wilksov test a Kolmogorovov-Smirnovov test), korešpondenčná analýza faktorová analýza, ktorej bude predchádzať overenie možnosti jej použitia prostredníctvom Kaiser-Mayer-Olkin testu a Bartlettovho testu sféričnosti. Na základe získaných výsledkov bude použitá analýzu rozptylu (ANOVA) a modelovanie štrukturálnych rovníc prostredníctvom SEM analýzy. 

Na základe skúmania súčasného stavu poznania sa identifikujú a špecifikujú praktiky riadenia ľudských zdrojov (kritériá) a indikátory výkonnosti organizácií. Analýzou premenných sa bude zisťovať priamy vplyv praktík riadenia ľudských zdrojov na výkon organizácií. Výsledkom bude návrh modelu vplyvu praktík riadenia ľudských zdrojov na výkon organizácií. 

Personalizácia práce a udržateľná pracovná výkonnosť zamestnancov 

Grantová agentúra: ESG
Evidenčné číslo projektu: D05_2024
Doba riešenia projektu: 2024-2026
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: Ing. Jakub Holúbek

V súčasnosti sme svedkami prudkých zmien, ktoré formujú pracovný život. Tieto zmeny narúšajú zaužívané pracovné postupy a predstavujú výzvy pre zamestnávateľov a zamestnancov. Implementácia nových technológií, ako napríklad umelá inteligencia, ovplyvňujú trvalú udržateľnosť pracovného výkonu. Dôvodom môžu byť obavy zamestnanca o stratu zamestnania, výrazné zmeny v pracovných úlohách alebo zmeny v postupoch riadenia. Výsledkom nových pracovných podmienok môže byť odpor zamestnancov, ktorý vedie k poklesu ich angažovanosti a následne ku strate pocitu zmysluplnosti z vykonávanej práce. Tieto aspekty môžu byť v rozpore s očakávaniami manažmentu, ktorý stále viac vyžaduje od zamestnancov, aby si sami formovali a riadili svoju prácu s cieľom zvýšenia výkonu. Jedným z riešení je personalizácia práce, ktorá predstavuje spôsob redizajnu pracovných úloh a postupov. Jedná sa o fenomén, ktorý sa vzťahuje na zmeny vo fyzických, kognitívnych a sociálnych zložkách práce zamestnancov. Personalizácia práce tak predstavuje prispôsobenie si pracovného prostredia zamestnancom. Proces je postavený na troch aspektoch. Prvým je fyzické prispôsobenie si pracovného miesta. Druhý aspekt predstavuje kognitívnu tvorbu, ktorá poskytuje možnosť nadobudnutia zmysluplnosti z vykonávanej práce. Tretím je sociálny aspekt, ktorý vychádza z podstaty medziľudských vzťahov na pracovisku. Vo všeobecnosti môžeme vnímať personalizáciu práce ako nástroj pre zvýšenie angažovanosti zamestnancov a k podpore ich udržateľnej výkonnosti. Pri návrhu projektu sme vychádzali z teórie pracovných požiadaviek a zdrojov (JD-R), ktorá hovorí, že zamestnanci vyhľadávajú rôzne zdroje (fyzické, psychické, kognitívne, vzťahové,...) pre účely zmiernenia negatívnych účinkov pracovných požiadaviek, čo vedie k udržateľnej pracovnej výkonnosti. Hlavným cieľom je identifikovať faktory personalizácie práce s  vplyvom na trvalú udržateľnosť pracovného výkonu. Základný súbor bude tvorený zamestnancami z rôznych oblastí zamestnania a rôznych demografických štruktúr. Výsledný model  bude formulovaný a identifikovaný na základe binominálnej logistickej regresie. Vedecké výsledky prispejú k rozvoju teórie pracovných požiadaviek a zdrojov. Prínosom pre prax je vytvorenie nástroja na meranie udržateľnej pracovnej výkonnosti na základe identifikovaných faktorov. Prvotné výsledky výskumu už boli publikované vo vedeckom časopise zaevidovanom v databáze Web of Science v kategórií AIS Q1, v ktorom sme sa zamerali na identifikáciu hlavných výskumných tém problematiky personalizácie práce. Zároveň sa témou zaoberáme v našej dizertačnej práci, v ktorej skúmame, ako personalizácia práce vplýva na angažovanosť zamestnancov. 

Vplyv personálnych praktík na udržateľnosť ošetrovateľskej pracovnej sily (sestry) v nemocniciach

Grantová agentúra: ESG
Evidenčné číslo projektu: D12_2024
Doba riešenia projektu: 2024-2026
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: Ing. Veronika Mozolová

Už niekoľko desaťročí sa vedecké štúdie (Ahmed, et al., 2023; Rutledge, et al., 2021; Stokes & Iskander, 2021; Han, et al., 2021; Acea-López, et al., 2021) zameriavajú na skúmanie pracovnej spokojnosti zdravotníckych pracovníkov v kontexte nedostatku personálneho zabezpečenia zdravotníckych zariadení v krajinách s vysokým príjmom na obyvateľa. Výsledkom je pozitívny vzťah, teda platí, že čím je pracovná spokojnosť vyššia, tým je aj stabilita zdravotníckeho personálu (Koskinen, et al., 2023; Bagheri, Hossein Abadi, 2021; Zhang, et al., 2023; Su, et al., 2023; Tang, et al., 2022; Jaber, et al., 2022; Goyal & Kaur, 2023). Medzi autormi však nie je zhoda vo faktoroch sýtiacich premennú pracovná spokojnosť a v spôsoboch ako merať udržateľnosť personálu. 

Hlavným cieľom predkladaného projektu je skúmať vplyv pracovnej spokojnosti sestier na ich udržateľnosť v nemocniciach. Zároveň je potrebné identifikovať súbor faktorov sýtiacich pracovnú spokojnosť a spôsoby merania udržateľnosti pracovnej sily.  

Na účely riešenia a testovania hypotéz budú použité viaceré štatistické metódy. Realizácia primárneho výskumu je postavená na zbere dát prostredníctvom dotazníkového šetrenia nadväzujúceho na čiastkové výsledky projektu APVV 19-0579, rozšírených o skúmanie udržateľnosti, stabilizácie a fluktuácie ošetrovateľskej pracovnej sily v nemocniciach. Vyhodnotenie dát z dotazníka prebehne matematicko-štatistickými metódami - deskriptívna štatistika, zisťovanie normality rozloženia dát (Shapiro-Wilkov test, Kolmogorovov-Smirnovov test a histogram), korešpondečná analýza, faktorová analýza (konfirmačná a exploračná), ktorej predchádza overovanie vhodnosti jej využitia, prostredníctvom Kaiser-Mayer-Olkin testu a Bartlettovho testu sféričnosti. 

Analýzou premenných sa budú zisťovať zmeny v pracovnej spokojnosti v priebehu času (pred pandémiou, počas pandémie – výsledky projektu APVV a v súčasnosti - riešené v rámci predkladanej grantovej schémy, s identifikáciou vplyvu zvyšovania miezd od 1.1.2023). Najdôležitejším predpokladaným výsledkom je preukázanie signifikantného vzťahu medzi premennými pracovná spokojnosť sestier a udržateľnosť personálneho zabezpečenia nemocníc.

Hodnotová orientácia a očakávania generácie Z vo vzťahu k vysokoškolskému vzdelávaniu v kontexte Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne 

Grantová agentúra: ESG
Evidenčné číslo projektu: D07_2024
Doba riešenia projektu: 2024-2026
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: Ing. Kristína Kozová

V súčasnej dobe, kedy rýchle technologické a spoločenské inovácie formujú vzdelávací priestor, výskum hodnotovej orientácie a očakávaní generácie Z v rámci vysokoškolského vzdelávania naberá kritický význam. Generácia Z, vyrastajúca v ére rýchleho technologického pokroku a multikultúrneho prostredia, prináša so sebou nové perspektívy a odlišné nároky na vzdelávanie. Predmetná generačná kohorta prejavuje tendenciu k aktívnemu a participatívnemu prístupu k vzdelávaniu, a preto je nevyhnutné vytvoriť prostredie, ktoré podporuje ich kreativitu, sebavyjadrenie a kritické myslenie. Projekt s názvom "Hodnotová orientácia a očakávania generácie Z vo vzťahu k vysokoškolskému vzdelávaniu v kontexte Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne" sa zameriava na porozumenie v oblastiach, ako je hodnotová orientácia a očakávania príslušníkov tejto kohorty od vysokoškolského vzdelávania, a to najmä v kontexte Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Cieľom výskumného projektu je identifikovať základnú hodnotovú orientáciu, priority a očakávania, ktoré formujú postoj generácie Z k vysokoškolskému vzdelávaniu a ich ďalšiemu kariérnemu rastu. Pre dosiahnutie tohto cieľa budeme využívať kvantitatívne a kvalitatívne metódy, vrátane dotazníkového šetrenia, rozhovorov a analýzy relevantných medzinárodných štúdií. Výsledky projektu budú poskytovať dôležitý náhľad do preferencií a potrieb generácie Z v súvislosti s vysokoškolským vzdelávaním. Na základe týchto výsledkov budeme schopní navrhnúť konkrétne opatrenia na zlepšenie kvality vzdelávania vo vzťahu k hodnotovej orientácií generácie Z na TnUAD. Zároveň budeme hľadať možnosti prispôsobenia organizácie  vzdelávacieho procesu tak, aby sa stal atraktívnejším pre súčasných i budúcich študentov. Výstupy projektu budú mať významné praktické využitie pre univerzitu, ako aj iné vzdelávacie inštitúcie. V kontexte Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne sa výskum stáva kľúčovým nástrojom na posilnenie konkurencieschopnosti univerzity a zabezpečenie odzrkadľovania aktuálnych potrieb spoločnosti v uskutočňovaných vzdelávacích programoch. Taktiež, implementácia výsledkov do praxe môže viesť k zvýšeniu nadobudnutých praktických zručností a kompetencií študentov, zníženiu školského neúspechu a vytvoreniu prostredia, kde študenti nepociťujú deficit podpory a motivácie. Skúmanie generácie Z je preto nevyhnutné pre posun vysokoškolského vzdelávania smerom k efektívnym a inovatívnym metódam, ktoré zodpovedajú potrebám moderných študentov. V konečnom dôsledku prispieva aj k formovaniu lepšej budúcnosti vzdelávania a k zabezpečeniu, že univerzity sú pripravené na nové výzvy. 

Investície do ľudského kapitálu v kontexte dosiahnutia  udržateľného hospodárskeho rastu SR a posilňovania jej konkurencieschopnosti

Grantová agentúra: ESG
Evidenčné číslo projektu: MVP07_2024
Doba riešenia projektu: 2024-2026
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: Ing. Veronika Žárská, PhD.

Konceptu ľudskému kapitálu, ako jednému z kľúčových faktorov prispievajúcich k udržateľnému hospodárskemu rastu a zvyšovaniu konkurencieschopnosti ekonomík, je zvlášť v 21. storočí venovaná zvýšená pozornosť. Hoci ide o kvalitatívnu premennú, pribúdajú tendencie kvantitatívne ju vyjadriť, aby bolo možné čo najpresnejšie zmapovať jej dopady na ekonomickú výkonnosť krajín. Vyspelé krajiny systematicky uskutočňujú strategické kroky smerom k rozvoju ľudského kapitálu, pričom sa špecificky sústredia na úroveň investícií do tejto formy kapitálu (Di Cataldo, Rodríguez-Pose, 2017; Leite, Cardoso, 2023; Linhartová, 2020; Nezhnikova, 2020;). Predmetom skúmania je často okrem miery investícii, aj ich efektivita (Chovanculiak, 2018). Analytické pohľady na problematiku ľudského kapitálu zohľadňujú aj úroveň tohto typu kapitálu v kontexte ekonomickej výkonnosti (Aljarallah, Angus, 2020; Gruzina a kol., 2021; Wang a kol., 2022). Z doterajších výsledkov výskumov vyplýva, že vyspelé krajiny, ktoré si uvedomujú nutnosť investovania do oblastí podieľajúcich sa na tvorbe ľudského kapitálu spravidla dosahujú vyššiu hospodársku prosperitu aj vyššiu úroveň ľudského kapitálu, a krajiny zanedbávajúce túto stránku rozvoja spoločnosti, naopak nižšiu hospodársku úroveň aj nižšiu úroveň ľudského kapitálu (Harmáček, 2016). Tieto zistenia naznačujú nevyhnutnosť adekvátneho riadenia investícií do ľudského kapitálu na dosahovanie udržateľného a vyváženého rastu hospodárstiev, ktorý sa následne premieta aj do ich schopnosti obstáť v konkurenčnom prostredí v dnešnom globalizovanom svete. SR sa často potýka s nedostatočnou úrovňou investícií do jednotlivých oblastí spoločenského rozvoja, ľudský kapitál nevynímajúc. Z toho dôvodu si v projekte kladieme za cieľ systematicky preskúmať a zhodnotiť vplyv investícií do ľudského kapitálu na ekonomické napredovanie a posilňovanie konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. Výskumné aktivity uskutočňované v priebehu realizácie projektu sa budú zameriavať na dve hlavné oblasti. Prvou bude zhodnotenie podmienok vytvorených v slovenskej ekonomike na podporu ľudského kapitálu, a druhou bude identifikácia miery investícií do konkrétnych oblastí, prostredníctvom ktorých má ľudský kapitál najvýraznejší prínos k udržateľnému hospodárskemu rastu a adekvátnej konkurencieschopnosti ekonomiky. 

Identifikácia kľúčových kompetencií HR manažéra v inteligentnom priemysle 

Grantová agentúra: IntGrant
Evidenčné číslo projektu: D06_2024
Doba riešenia projektu: 2024-2026
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: Ing. Lukrécia Hunková

S meniacou sa dobou najmä v súvislosti s technológiami inteligentného priemyslu dochádza k niekoľkým zmenám a to aj na oddelení ľudských zdrojov. Priemysel na Slovensku je významným odvetvím, ktoré má hlboké korene a prispieva k ekonomike krajiny. V priemyselných podnikoch je veľký potenciál využívania technológií inteligentného priemyslu, ktoré ovplyvňujú potrebné kompetencie HR manažéra pre vykonávanie aktivít v riadení ľudských zdrojov. Cieľom je identifikovať hlavné komponenty kompetenčného modelu HR manažéra a inovovať kompetenčný model pre HR manažéra v rámci inteligentného priemyslu. V rámci projektu budú použité kvalitatívne a kvantitatívne metódy výskumu. Významnú úlohu bude zohrávať metóda dotazníka. Použijeme metódy deskriptívnej štatistiky a zozbierané dáta vyhodnotíme metódou PLS-SEM. Z teoretického hľadiska projekt  prispeje k súhrnu poznatkov o kompetenciách potrebných pre činnosti HR manažéra  v  inteligentnom priemysle. Z praktického hľadiska projekt prispeje k stanoveniu odporúčaní v karte zamestnanca u pracovnej pozície HR manažér v inteligentnom priemysle. Predpokladáme, že činnosti HR manažéra ovplyvňujú kompetencie HR manažéra prostredníctvom inteligentného priemyslu.

Transformácia krízového riadenia vysokých škôl v SR v kontexte nových hrozieb 

Grantová agentúra: IntGrant
Evidenčné číslo projektu: MVP03_2024
Doba riešenia projektu: 2024-2026
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: Ing. Matej Húževka, PhD.

Krízy sú neoddeliteľnou súčasťou života spoločnosti a vysoké školy nie sú výnimkou. V posledných rokoch sa však spektrum hrozieb a potenciálnych kríz výrazne rozšírilo a stalo oveľa komplexnejším. Svedčí o tom nárast publikovaných výstupov v databázach WoS a Scopus, orientovaných na krízové riadenie vysokých škôl, kde ich počet začal výrazne stúpať v roku 2020, po vypuknutí pandémie. Odvtedy ich vyšlo 427, zhruba polovica (48%) sa zaoberá iným typom kríz ako pandémiou, 158 z nich patrí do 1. alebo 2. kvartilu. K téme publikuje mnoho významných autorov (Saima et al., 2023; Dumulescu, Muţiu, 2021; Maldonado-González, 2023; Lickiewicz et al., 2023; Blašková, 2022). V minulosti boli vysoké školy najčastejšie vystavené technickým haváriám – tieto krízy boli relatívne jednoduché, predvídateľné a dali sa riešiť jednoduchými nástrojmi. V súčasnosti však vysoké školy čelia komplexnejším hrozbám, akými sú terorizmus, masové streľby, stret kultúr, politické nepokoje, ekonomická nestabilita, dezinformácie, hackerské útoky či kapacitná kríza pracovnej sily, pričom pre ich riešenie už nepostačujú zaužívané postupy. V dôsledku uvedených skutočností možno hovoriť o zmene paradigmy krízového riadenia. Tradičný prístup, zameraný na prevenciu, je potrebné doplniť o prístupy pripravenosti a obnovy. V minulosti sa krízové riadenie vo všeobecnosti orientovalo najmä na to, ako môže organizácia krízam predchádzať, v súčasnosti je však nevyhnutné, aby vysoké školy boli pripravené na krízové situácie, ktoré nevyhnutne nastanú, a aby po kríze vedeli rýchlo obnoviť funkčnosť. Charakter moderných kríz totiž sám o sebe predznamenáva nemožnosť úplne eliminovať riziko ich vzniku – otázkou tak nie je či, ale kedy sa kríza objaví. Nevyhnutným prvkom je tiež obnova modelovania a nácviku krízovej situácie, ktorej absencia môže spôsobiť podobnú tragédiu, aká sa stala koncom roku 2023 v Prahe, a dôraz na krízové riadenie ĽZ. V prípade vypuknutia náhlej krízy musí byť na vysokých školách zabezpečený okamžitý prechod na krízové riadenie, aby sa v maximálnej možnej miere predišlo škodám na ľudských životoch a majetku. Rozšírenie spektra hrozieb a potenciálnych kríz, ich vysoká komplexnosť a zmena paradigmy krízového riadenia sú dôvodmi, prečo je transformácia krízového riadenia vysokých škôl nevyhnutná. Je potrebné identifikovať a zhodnotiť hrozby, ktorým sú vysoké školy vystavené v súčasnosti, a prijať účinné preventívne opatrenia na ich zmiernenie.  

Zmeny hodnotovej orientácie zamestnancov pod vplyvom generačnej výmeny

Grantová agentúra: IntGrant
Evidenčné číslo projektu: D14-2014
Doba riešenia projektu: 2024-2026
Zodpovedný riešiteľ za FSEV: Ing. Richard Rigó

Generačná výmena sa stáva čoraz viac intenzívnejšou z dôvodu stretu viacerých generačných kohort súčasne v spojitosti s rýchlym technologickým a spoločenským vývojom. Okrem toho dochádza k postupným zmenám v rámci hodnotovej orientácie a pracovnej motivácie. Generácie X a Y v porovnaní s najmladšou generačnou kohortou Z, ktorá sa nachádza na trhu práce, nevyrastali v ére rýchleho technologického pokrok, multikultúrneho prostredia a otvoreného globalizovaného sveta. V kontexte súčasného narastajúceho priemerného veku obyvateľstva, a teda v kontexte starnutia populácie bude dôležité udržať čo najdlhšie tieto generácie v pracovnom procese. Predmetné generácie sa svojimi špecifickými postojmi a hodnotami nemusia stotožňovať so súčasnými zmenami, a preto je nevyhnutné identifikovať súčasnú hodnotovú orientáciu týchto pracovníkov a na základe toho vytvoriť pracovné podmienky a prostredie, ktoré by udržalo tieto generácie čo najdlhšie v pracovnom prostredí a zároveň dokázalo prilákať pracovníkov z najmladšej generácie Z. Projekt s názvom " Zmeny hodnotovej orientácie zamestnancov pod vplyvom generačnej výmeny" sa zameriava na porozumenie v oblastiach, ako je hodnotová orientácia a očakávania príslušníkov tejto kohorty. Cieľom výskumného projektu je identifikovať základnú hodnotovú orientáciu, priority a očakávania, ktoré formujú postoje a hodnoty generácie X, Y a Z k pracovným podmienkam, potrebám a predstavám, ktoré by dokázali uvedené generačné kohorty udržať v pracovnom procese čo možno najdlhšie. Pre dosiahnutie tohto cieľa budeme využívať kvantitatívne a kvalitatívne metódy, vrátane dotazníkového šetrenia, rozhovorov a analýzy relevantných medzinárodných štúdií. Výsledky projektu budú poskytovať dôležitý náhľad do hodnotových preferencií a potrieb generácie X, Y a Z v súvislosti s generačnou výmenou a ich udržaním v pracovnom procese. Na základe týchto výsledkov budeme schopní navrhnúť konkrétne opatrenia na zlepšenie pracovných procesov a podmienok vo vzťahu k zmenám v hodnotovej orientácií generácie X, Y a Z. Výstupy projektu budú mať významné praktické využitie pre zamestnávateľov. Výskumný projekt bude zisťovať kľúčové nástroje na zabezpečenie a udržanie pracovnej sily vzhľadom k súčasným demografickým trendom. Implementácia výsledkov do praxe môže viesť k zvýšeniu spokojnosti zamestnancov spadajúcich do uvedených generačných kohort a zároveň k vytvoreniu pracovného prostredia, ktoré by podporilo ich udržanie v pracovnom procese.